Pszczoła Kraińska

Pszczoła kraińska to podgatunek obejmujący kilka ras geograficznych. Naturalny zasięg geograficzny krainki to:

  • Alpy
  • Karpaty
  • Bałkany
  • Nizina Panońska
  • Stepowa część Ukrainy

Jeszcze w latach 60-tych rasa ta zajmowała swoją naturalną niszą jedynie około 10% terytorium naszego kraju. W przeszłości jej naturalny zasięg obejmował jedynie górzystą część południowej Polski. Bardzo popularna stała się w latach 80-tych. Obecnie jest to najpopularniejsza rasa pszczół hodowana w Polsce.

Krainka jest to pszczoła niejednolicie ubarwiona. Charakteryzuje ją stosunkowo długi języczek – około 6,5 mm. Umożliwia to tej pszczole wykorzystanie pożytku z koniczyny czerwonej. Jej cechą charakterystyczną jest intensywny rozwój i stosunkowo duża rojliwość. Wczesny rozwój i szybkie dochodzenie do siły sprawia, że pszczoły tej rasy bardzo dobrze wykorzystują pożytki wczesne i doskonale nadają się do rozmnażania rodzin.

Obecnie w Polsce w większości postępowych pasiek pszczelarze bazują właśnie na pszczole kraińskiej. W naszym kraju zarejestrowanych jest 40 linii hodowlanych tej rasy, dla których otwarto księgi hodowlane. Polska hodowla pszczół kraińskich bazowała przede wszystkim na hodowli pochodzącej z importu, głównie z Austrii, Jugosławii i Rumuni. Jedyną rasą hodowlaną pszczoły kraińskiej o rodowodzie czysto polskim jest linia „Dobra” z hodowli Jana Smotra z Tymbarku.

źródło: Cezary Kruk,  Lubelskie Aktualności Rolnicze nr. 11/2011 

 

Wróć do listy klikając na baner:
Pszczoły

 

Dodaj komentarz

W harmonii z Wszechświatem